Przejawy wrażliwości artystycznej „Platerkowiczów”.

Za sprawą Pani Ewy Borowskiej uczniowie naszego liceum mają możliwość rozwijania talentów z wielu dziedzin.

Co kilka miesięcy możemy zauważyć pojawiające się na korytarzach szkoły prace uczniów; przeważnie fotografie, portrety i pejzaże, ale także rysunki, karykatury czy prace malarskie.

Pani Profesor zachęca uczniów do zapoznania się ze światem kultury, choćby przez cotygodniowe „prasówki”, w których uczniowie mogą zawrzeć najświeższe informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych z Polski i świata (np. opisać, bądź przedstawić film lub książkę, które szczególnie zapadły w pamięć czy serce). Mamy możliwość wyboru tematu, czy formy prezentacji.

„Platerka w Galerii” była jednym z wydarzeń, którego pomysłodawczynią był nasza Pani Profesor. Podczas tej akcji uczniowie mogli przedstawić swoje talenty muzyczne, malarskie lub aktorskie, a także mieli możliwość podzielenia się własnymi spostrzeżeniami zawartymi w występach performerce lub instalacjach. Ponieważ akcja miała miejsce w Galerii Podlaskiej, była to dla nas okazja, by zwrócić uwagę na opłakany stan budynku, będącego przecież wizytówką kultury miasta. Niektóre z przedstawionych w Galerii prac zostały przeniesione po zakończeniu imprezy do sali 110, którą śmiało można nazwać „pracownią artystyczną.

Może dziwić i intrygować wygląd jednej ze ścian tej sali pochlapanej farbą i kolorowej.

Otóż, kilka lat temu, podczas Dni Otwartych szkoły, była uczennica naszego liceum, Maria Pieńkowska, „wcieliła się” w amerykańskiego malarza – Jacksona Pollocka, który był przedstawicielem action painting. Jest to technika polegająca na wykorzystaniu spontanicznego, nieskrępowanego regułami malarskimi gestu, bezpośredniego rozlewania farby na płótnie, czyli, innymi słowy, rozchlapywania farby na materiał. Jednakże zamiast płótna Maria wybrała ścianę i stworzyła dzieło, które ozdabia teraz salę 110.

platerka.szkolnastrona.pl/liceumart,130,przejawy-wrazliwosci-artystycznej-platerkowiczow