Dzień Patrona 2009

Dzień Patrona 2009 odbył się w piątek, 27 listopada.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęliśmy od Mszy świętej sprawowanej w intencji wszystkich pracowników, uczniów i przyjaciół Platerki. Następnie skierowaliśmy się do szkoły, by tam uczestniczyć w obchodach dnia naszej Patronki, Emilii Plater.

Część oficjalną otworzyła Pani Dyrektor Małgorzata Kaczmarczyk, która w swoim przemówieniu powitała gości i wszystkich zebranych, nakreśliła pokrótce sylwetkę E. Plater, a także przytoczyła kilka istotnych faktów, związanych z codziennym życiem szkoły.

Wśród zebranych można było dostrzec P. Andrzeja Mironiuka, P. Mariusza Stope, P. Terese Łyczewską, P. Marka Jarockiego oraz innych. Nie mogło także zabraknąć Grona Pedagogicznego, emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, Dyrekcji oraz naszych licealistów.

Pani Dyrektor zwróciła uwagę młodzieży na idee promowane przez ich Patronkę. Choć priorytety Emilii Plater nieco odbiegają od wyznawanych współcześnie, nadal ważne jest, by, śladem wielkiej poprzedniczki, dbać o honor, ojczyznę, rozwijać talenty i własne osobowości. Zauważyła także, że jej podopieczni chętnie biorą udział w licznych akcjach charytatywnych, wspomagają schroniska dla zwierząt, wręczają prezenty dzieciom z domów dziecka.

Następnie odbyło się slubowanie klas pierwszych. Po ślubowaniu wręczono gospodarzom najmłodszych klas kroniki, by mogli zapełnić je wspólnymi wspomnieniami. Oby było ich jak najwięcej.

Uczniowie, którzy brali udzial w wycieczce do Wilna  podzielili się z zebranymi wspomnieniami związanymi z wycieczką  Zwiedzili oni Wilno, Kowno i Troki, najważniejsze dla Polaka zakątki Litwy. Nie mogli oni ominąć Kopciowa, gdzie mieści się grób naszej Patronki. Zaprezentowali galerię zdjęć z tejże wycieczki.

Pani dyrektor Małgorzata Kaczmarzyk poinformowała, iż na Przewodniczącego Rady Rodziców wybrano ponownie Pana Marka Jarockiego, który dziękował za wspaniałą współpracę, przypomniał o licznych inicjatywach, które stara się wspierać i podziękował za zaufanie, którym go obdarzono.

Następnie przedstawieni zostali nowi członkowie samorządu szkolnego, pożegnano dotychczasową przewodniczącą Justynę Bordzicką. Nową przewodniczącą została Agnieszka Patrejko.

Obchodom naszego święta towarzyszyły liczne konkursy. A oto ich zwycięzcy: Wyróżnieni w konkursie ortograficznym, przedstawieni przez P. Teresę Zganiacz

• • Justyna Bordzicka
  • • Mateusz Michalczuk
  • • Jolanta Goławska

Zwycięzcy konkursu matematycznego klas pierwszych, zaprezentowani przez P. Teresę Kokoszkiewicz:

• • Piotr Kaliszuk
  • • Szymon Kuśmierczyk

W konkursie historycznym, obejmującym życiorys Emilii Plater, okres powstania listopadowego oraz historię szkoły, zostali wyróżnieni:

• • Katarzyna Dawidziuk
  • • Krystian Zawistowski
  • • Wojciech Gola.

Zwycięzców przedstawiła P. Kazimiera Sobiło.

W konkursie mitologicznym zwyciężyli:

• • Paweł Szydek
  • • Barbara Czyżewska
  • • Katarzyna Dawidziuk

W szkole odbyły się również konkursy z zakresu języków obcych.
W konkursie języka rosyjskiego dla klas I zwycięzyli

• • Marta Sacharczuk
  • • Michał Micewicz

Konkurs zorganizowała P. Danuta Pawluczuk.

W konkursie j. angielskiego wyróżniono:

• • Gabrielę Brelę
  • • Wiktorię Popławską

Wyniki zaprezentowała P. Judyta Iwaszko.

Dyktando z języka angielskiego da klas I przeprowadziła P. Joanna Wołoczko. Zwyciężyła:

• • Aleksandra Jędrzekiewicz

Zwycięzców konkursu plastycznego przedstawiła  P. Borowska-Kurpeta, a byli to:

• • Magdalena Kaliszuk
  • • Marta Żukowska

W konkursie wiedzy o AIDS organizowanym prze P.Kwiatkowską-Drwięge zwycięzyli:

• • Angelika Równiak
  • • Tomasz Dymowski
  • • Monika Derlukiewicz

Nauczyciele wychowania fizycznego w sposób szczególny uhonorowali Mateusza Szuckiego i Marka Kuśmierczyka, biegaczy odnoszących spore sukcesy w zawodach na terenie całego województwa, a także Pawła Miginko, sztangistę odnoszącego niebywałe sukcesy na arenie międzynarodowej.

Po wręczeniu nagród klasa  IId zaprezentowała inscenizację na temat naszej Patronki. Zręcznie wpletli oni w odgrywane przez siebie scenki informacje o Emilii Plater. Dowiedzieliśmy się, że była ona z natury samotniczką, indywidualistką, dzieckiem nad wyraz dojrzałym i nieprzeciętnie mądrym. Otrzymała bardzo staranne wychowanie. Pisała poezje, śpiewała, pięknie rysowała. Poza tym uprawiała fechtunek, jazdę konną, myślistwo, dużo wędrowała. O ukształtowaniu się osobowości Emilii i o roli, jaką miała spełnić, niewątpliwie zadecydowały jej historyczne zainteresowania. Popierała ówczesny ruch młodzieżowy i patriotyczny, czytała lektury Filomatów i Filaretów, zachwycała się dziełami wielkich romantyków: Goethego i Schillera. Zapatrzona w ojczyznę ukrywała swą czułą naturę, by sprostać ciężkim wymaganiom wojny. Choć zmarła z powodu ciężkiej choroby, uniemożliwiającej jej dalszą walkę, ani na chwilę nie zapomniała o wyznawanych ideach, do których bezwzględnie dążyła.

Przedstawienie zostało przygotowane pod opieką wychowawcy, P. Teresy Kokoszkiewicz

Po występie klasy głos zabrała Pani Dyrektor. Podziękowała młodzieży za przygotowanie inscenizacji, zaprosiła gości na krótki poczęstunek, a pozostałych zachęciła do gorącego kibicowania podczas meczu piłki nożnej mężczyzn Nauczyciele vs. Uczniowie.

platerka.szkolnastrona.pl/liceumart,72,dzien-patrona-2009