Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa.

Święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej. Jest to dzień skarpetek nie do pary, które symbolizują niedopasowane chromosomy. Zespół Downa posiadają osoby obdarzone dodatkowym chromosomem. To on modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi.

Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa uczniowie naszej szkoły założyli  w tym dniu kolorowe skarpetki, zwłaszcza zabawne i nie do pary.

Był to ciekawy sposób na wyrażenie tolerancji, szacunku i zrozumienia wobec osób z tą niepełnosprawnością. Do akcji włączyli się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pracownicy szkoły.

W geście jedności nasza szkoła zorganizowała również akcję polegającą na malowaniu wyciętych z papieru skarpetek i umieszczeniu ich na gazetce. To przedsięwzięcie miało uwrażliwić dzieci i pokazać, że „inny” nie znaczy gorszy, że w społeczeństwie jest miejsce dla każdego człowieka i wszyscy powinniśmy się wzajemnie wspierać, nie dzielić.

Potrafiliśmy oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości i pokazać, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy pamiętamy o innych i solidaryzujemy się z nimi.

Autor: Dorota Pinczuk